27 Mayıs 2013 Pazartesi

Rest Api ve cbstats kullanarak CouchBase'den Bilgi Çekme

Bu hafta Nagios CouchBase eklentisinde eksik kalan kısımları tamamladım. Vbucket resources, disk queues gibi diğer alanlar eksikti. Ancak eklemem gereken yerlerin bir kısmını bulamadım. Couhcbase'den bu istatistikleri alabilmek için şuan "cbstats" komutunu kullanıyorum. En başta Rest api ile istatistikleri alırken daha sonra Rest Api ile bu istatistiklerin büyük bir kısmını bu şekilde alamayacağımı düşünüp "cbstats" kullanmaya başladım. Madem cbstats kullanıyorsam tüm bilgiyi onula çekeyim diye tüm kodu cbstats ile kullanılabilecek hale getirdim.

cbstats ile bilgi çekme şu şekilde:

./cbstats ip:11220 all -b bucket_name

"all" dediğimde bucket için olan tüm bilgiyi döndürüyor. İlgili alanı string üzerinde oynayarak elde ediyorum.

cbstats kullanmaya karar verdiğim akşam cbstats çıktısını nasıl anlamlandırıp hangi alan, web arayüzündeki değere karşılık geliyor diye nasıl bulacağımı düşünürken şunu fark ettim. cbstats komutunda değerler "vb_active_ops_update", "delete_hits" şeklindeki stringlere karşılık gelen değerler şeklinde dönüyor. Web arayüzünde de bilgisini çekmek istediğim alanın üzerine fare ile gelince ilgili alanın hangi değerler üzerinde işlem yapılarak hesaplandığı yazıyordu. Bunu bir kaç durum için kontrol edince cbstatsın değerleri byte olarak döndürdüğünü ve arayüzdeki belirtilen değerlerden bu sonuçların elde edildiğine emin oldum. Zaten "cache_miss_ratio" değerini kontrol etmeyi eklentiye ekleyecekken coucbase listesinde "cache_miss_ratio" nun hesaplanma şeklinin web arayüzünde fare ile üzerine gelince hesaplanan değerlerden oluştuğunu görünce emin oldum. Aslında hangi alanın cbstats'ın hangi çıktısına geldiği belgesinde de yazılı ancak hepsi yazılmış değil.Bu haftaki eksikleri tamamlamak için baktığımda ise eksik kalan istatistikleri "cbstats" ile hesaplatamadığımı fark ettim. Aslında bir cevap dönüyor geriye ancak bu web arayüzünde gördüğümden farklı ve olması gerektiği değere nasıl dönüştüreceğimi bulamadım ve bu her istatistik için geçerli değil. Bazılarında durum bu şekilde. Listede Rest api kullanarak tüm istatistikleri bulabileceğimin önerilmesi ile birlikte Rest apide dönen değerler için bazı istatistik değerleri web arayüzündekinin aynısı. Ancak direkt arayüzdekinin aynısı bilgi döndüğü için, dönen değer gb mı, mb mı bilemiyorum. Bu iyi bir şey değil. Çünkü ben eklentiye birim bilgiside eklesem iyi olur :) Ve Rest api kullanarak da gene cbstats da olduğu gibi dönen değeri web arayüzdeki biçime dönüştüremiyorum. Çok bir şey değişmedi aslında bu durumda. Yani eklemem gereken istatistik bilgisi için bir cevap bulabiliyorum ancak webdeki ile aynı biçimde olmuyor. Bu durum cbstatsda da böyleydi. Muhtemelen yanlış bilgi dönmüyor ancak Rest apide elde ettiğim cevaplarda bir dizi içinde aynı değer 43 kere yazıyor gibi bir durum var. Ve webdeki bilgi ile aynı değil. Bu bilgiyi webdeki gibi anlamlı şekle nasıl dönüştürebilirim diye listede sordum. Ancak henüz cevap alamadım ve CouchBase belgesinde de bu yazılı değil, başka kaynak da bulamıyorum açıkçası.

Ben en başta Rest api ile bir çok bilgi eksik kalıyor zannettim dediğimde Rest apide dönen cevapta "streaming uri" gibi kısımlar var. Buradaki uri bilgisiyle bir kez daha http request isteğinde bulunduğumda ilgili alanları elde edebiliyorum. Bu istek için olan uri ise şu şekilde:

"ip:8091/pools/default/buckets/test_bucket/stats/vb_active_num"

Aslında burada son kısımda belirtilen "vb_active_num" alanı bilgisine "cbstats" ile de ulaşabiliyorum. Bu uri ile "vb_active_num" bilgisine ulaşacağımı

ip:8091/pools/default/buckets/default/statsDirectory

urisini kullanarak elde ediyorum. En başta cbstats ile arayüzde hesaplanan değerleri elde edebileceğimi bilmeden de buraya ulaşamazdım aslında.

Son olarak web arayüzde belirtilen "summary" kısmını eksiksiz olarak eklentiye ekledikten sonra projeyi paketleme ve belge yazma kısmına geçmeme karar verdik.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder