11 Aralık 2012 Salı

OPW Başvuru Süreci

Bu ara aslında vizelerin hemen sonrasında hatalarını kapatmak için bir proje seçsem, bugzillalara baksam diye düşünürken Tuğçe(sınıftan arkadaşım) Outreach For Women programı için gruba link atmıştı. Bu program nedir diye sorarsanız Gnome'un sadece kadınların katılabilmesi için düzenlediği kış staj programı. İstenilen projeyi tamamladığınızda 5000 dolarlık ödül de var. Benim de zaten bir yerlere başvurma gibi bir düşünce içerisindeyken bunu öğrenmiş olmamda iyi olmuştu. Tabi hemen linkten projelerin ne olduğuna bakmaya başladım.

Gnome ile ilgili projlerden birini seçmeye karar verdim. Gnome sevdiğim de bir ortamdı açıkçası. Gnome projelerinden Flickr İntegration'a başvurdum. Proje tanımının yapıldığı yerde C, GTK kullanılacağı yazıyordu. Proje içeriğine açıklama olarak arka plan ayarları yaparken kullanıcıların resimlerini Flickr hesaplarına attıkları yerden de çekebilmelerini sağlamak yazıyordu. Bunun benim başvurabileceğim bir proje olduğunu düşündüm. Projede bize yön gösterecek olan geliştirici arkadaşın ismi, mail adresi de yazılıydı. Projelere başvurabilmek için önce bir katkıda bulunmak gerekliydi. Bunun için mentore mail attım. Aslında önce vazgeçtim nasıl ingilizce mail yazacağım diye düşündüm. Sonra mezun olduktan sonra ne olacak, o zaman böyle şeyler gerekme ihtimali çok daha yüksek, şimdiden tecrübem olsun diyerek mail attım. Akşama doğru cevap geldi. Ben katkıda bulunmak için tavsiye istemiştim. Çünkü bugzillaya girip o kadar şeyden hangisi seçsem, nasıl yapsam demektense mentore sormak daha kestirme bir yoldu. O da hemen şurada şöyle bir eksiklik var diye cevap atmış. İlk başlarda C ile GTK'da bocaladım. Daha önce Ruby, Python kullandığımdan C garip geldi. Sonra ben yapamıyorum sanırım diyerek vazgeçtim. Aslında yapamamaktan değilde biraz güvensizlikten kaynaklanıyordu. Sonra Necdet hoca ne yaptın bakalım dedi o gün. Ben de vazgeçtim demeye kalmadan "Nasıl yapabiliriz?, senden ne istemişler?, Cevap attın mı?" kısmına geldi konu:). Hafta sonu C, GTK ile nasıl kullanılır diye bakmıştım ama istenen bugzilladaki eksikliği yapmamıştım. Bir de benden istedikleri uygulamaya ek yapabilmem için kaynak kodu indirip, derleyip çalıştırmam gerekliydi. Bende Ubuntu Unity vardı. Bu yüzden diğer dağıtımlardaki Gnome uygulamalarıyla her şey bire bir aynı gitmiyordu. Sonra ben mentore hangi dağıtımı kullandığını sordum, o da zaten OPW(Outreach Program For Women) için de gerekli olabileceğini düşünerek Fedora kullanmamı tavsiye etti. Fedorayı kendi bilgisayarımda sanala kurdum çok verimsiz oldu. Sonra Necddet hocanın bilgisayarlarından birini alarak onda sanala kurduk. Orada bendeki sanalda çalıştığından daha iyi haldeydi. Aslında orda da kötü çalışıyordu.

Sonra ben istedikleri yamayı hazırlayıp gönderdim. Cevap olarak kullandığım fonksiyonları değilde, aynı işi daha kısa yaptıran başka fonksiyon kullanmam gerektiğini aldım. Daha sonra yeni yama hazırlayıp gönderdim. Akşamında ise bugzilladan aldığım cevap "It works" oldu ;) Sonra geriye başvuru formunda hazırlamam gereken kısım kalmıştı. Ben forma her şeyi çok kısa yazmıştım. Bilgi işlemden aldığım tavsiyelerle biraz daha ayrıntılı bilgi vermem gerektiğini düşündüm. Formda kaç yıldır özgür yazılım projeleriyle ilgileniyorsunuz, bu tür projelere daha önceden başvuruda bulundunuz mu gibi sorular vardı. Onları da cevapladıktan sonra formu gönderdim.

Başvurunun bana kattıkları bir projeye katkı vermek için geliştiricisinden fikir istediğinizde aslında gayet yardımcı olduklarını gördüm. Her ne kadar yanlış dil bilgisiyle ingilizce mail atmaya çalışırken bu durumu gayet normal karşıladıklarını gördüm. Sonradan bakıp kendi fark ettiğim hatalarım için bile uyarı almamıştım. Gerçi farklı anlama gelen şeyler değildi yanlış yazdıklarım, yazarken dikkatsiz davrandığım içindi.

Bundan sonra da dönem içersinde yapacağım işlerin yanında Gnome sayfasından uygulama seçip geliştiricisiyle iletişime geçerek katkı vermeye sürekli devam etmeye karar verdim. Bunun nedeni ise bir hata kapatmaya çalışırken, bir çok başka şey öğreniyor insan. Belki bir dönem üzerinde çalıştığı projeden daha fazla şey öğreniyor bile olabilir. Çünkü katkıda bulunmak istediğiniz araçlarıda çalıştırıp yaptığım ek oldu mu, olmadı mı derken bir çok farklı araç da kullanıyor olmanız gerekebiliyor. Ayrıca büyük projelerdeki büyük insanlarla çalışırken de bir çok tecrübe elde ediliyor açıkçası.

Size tavsiyem eğer katkı vermek aynı zamanda bir şeyler öğrenmek gibi bir düşünceniz varsa sadece proje seçip gereken yerlere mail atmak :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder